O hipertenziji i KV riziku

HIPERTENZIJA I KORONARNA BOLEST

Ateroskleroza predstavlja proces u kojem dolazi do očvršćavanja zida krvnog suda čime on gubi svoju elastičnost i mogućnost prilagođavanja svoje širine u odnosu na potrebe tkiva koje ishranjuje. Ukoliko su ovim procesom zahvaćeni krvni sudovi kojim srce ishranjuje samo sebe govorimo o koronarnoj bolesti.  U normalnim uslovima krvni sudovi se šire kad su potrebe tkiva za kiseonikom veće.

Pored toga što je i sama posledica ateroskleroze, hipertenzija je snažan faktor koji pospešuje i ubrzava ovaj proces čime stvara jedan začarani krug. Povišen krvni pritisak je ujedno i glavni faktor rizika za razvoj koronarne bolesti.

Kao što je učestalost povišenog krvnog pritiska u populaciji veoma visoka, tako je i udruženost ove bolesti sa kornarnom bolešću česta.

Lečenje hipertenzije kod pacijenata sa koronarnom bolešću zahteva agresivniji i ujedno obazriviji pristup u odnosu na pacijente bez koronarne bolesti. Razlog leži u činjenici što je kod ovih bolesnika značajno povišen rizik od razvoja težeg koronarnog događaja kao što je npr. infarkt srčanog mišića. Istraživanja su pokazala da čak 30 procenata pacijenata sa hipertenzijom nemaju simptome koronarne bolesti. Tu se, pre svega, misli na bol u grudima.

 Prevencija neželjenih događaja podrazumeva adekvatno lečenje same hipertenzije i rano otkrivanje znakova nedovoljne ishranjenosti srčanog mišića. One obuhvataju dijagnostičke metode kao što su EKG zapis, ultrazvučni pregled srca, test fizičkim opterećenjem, snimanje krvnih sudova srca (koronarografija). Ukoliko se preduzetim merama snizi krvni pritisak i na vreme otkrije postojanje koronarne bolesti značajno se smanjujemo rizik od najtežih komplikacija za pacijenta. Samim tim pacijentima se produžava život i popravlja kvalitet istog.

 

Prijatelji udruženja